Cost to Top Quality Have Pea Gravel Delivered in Auburn for the Right Price

$234 Cheap
$315 Great Price
$396 Costly
View Full Cost Chart

Smaller pea gravel Auburn project that requires 200 square feet of area coverage usually cost approximately $350. Most homeowners are reported to spend around $234 to $396 on average. For a smaller project like this, you might want to consider buying pea gravel Auburn in bags of .5 cubic feet. You may find these bags available in your local home improvement stores. The price of Auburn pea gravel may vary depending on your location, but it typically falls between $4 and $6 per bag for plain or neutral pea gravel. If you prefer brightly colored gravel, expect to pay around $6 to $8 per bag.

Estimated final cost for pea gravel

Item Quantity Fair Price
Pea Gravel Cost 215 Square Feet $155.86
Pea Gravel Labor 2.1 Hours $90.05
Pea Gravel Job Materials and Supplies 200 Square Feet $26.58
Pea Gravel Equipment Allowance $42.85
Totals - Cost to Install Pea Gravel - 215 Square Feet $315.34
Average Cost Per Square Foot $1.58

Where can I use pea gravel Auburn?

Pea gravel can best be used in paths, patios, driveways and playgrounds. They are also commonly used in landscaping and gardening projects. They are often overlooked as mulch mixtures that are used in plants, but they are not.

How do I maintain my pea gravel in Auburn?

Maintaining a pea gravel is relatively easy. You will just have to rake the surface every now and then to keep it clean and tidy. It may sink into the soil after some time, so it is recommended to replenish at every 3 to 4 years or when you notice that they visibly sink to the ground.

How will I remove the snow from my Auburn pea gravel?

Removing the snow might be challenging but can be easy when you get used to it. You will just have to shovel the snow on top of it while leaving a thin layer. Make sure that you do not disturb the gravel beneath the snow. When all that is left are the thin layers, you may now melt it with salt.

Find the Best Costs on Pea Gravel - Auburn, 01501

Large pea gravel Auburn projects may require you to buy pea gravel per cubic yard or per ton. For this kind of project, you will normally need to get in touch with a landscaping supplier to be able to buy pea gravel in large quantities. Pea gravel Auburn is estimated to be $30 to $35 per cubic yard. A ton of Auburn pea gravel can cost you approximately $40 to $45. If you want the colored variety of pea gravel, you may need to add extra $20 to $50. Purchasing pea gravel Auburn in bulk may help reduce the price to $15 or $20 per ton. The cost of hiring a professional to lay down your pea gravel Auburn is around $28 to $28 per hour.

Local pros & Availability

Landscapers available in your area

  • Open
  • Closed
  • 1

    Anderson & Ward Landscaping & Irrigation

    Rating: 58
    129 Pakachoag St. 
    AuburnMA  01501
  • 2

    Jeff Bernard Plumbing, Heating and Drain Cleaning inc.

    Rating: 93
    204 Auburn Street. 
    AuburnMA  01501
  • 3

    Sullivan Contracting

    Rating: 88
    132 Rochdale St. 
    AuburnMA  01501
  • 4

    Bells Lawn & Irrigation Service

    Rating: 62
    201 Southbridge St. 
    AuburnMA  01501
  • 5

    New England Spas

    Rating: 77
    4 Johnson St. 
    AuburnMA  01501
  • 6

    Stevens & Son Lawn Maintenance

    Rating: 75
    AuburnMA  01501